Laddar
Spara
Artnr: 808MS104
0 0

Recoil MS10-4, 10" SPL-midbas/mellanregister

10 tums midbas/mellanregister som ger mer betydligt mer punch och mer kropp i röster och instrument, för dig som gillar stort ljud!
Erbjudandet gäller t.o.m:
790 kr
 
Lagerstatus
Leverans:
Beräknad åter i lager
2026-04-22
Fri frakt över 1000kr*
*ej hem/pall-leverans
Fri Support ingår alltid
Snabba leveranser
Kort, Klarna och Swish

Beskrivning

Recoil MS10-4 är en 10" pro-högtalare för dig som vill ha mer kropp och mer bett i registret där musiken faktiskt tar plats. Tänk midbas och mellanregister i samma anda. Den ger mer slag i trummor, mer tyngd i gitarrer och mer närvaro i röster, vilket gör den extra kul i byggen där du vill spela högt och känna att ljudet har pondus fram i bilen.

  • 10" pro midbas och mellanregister
  • 250W RMS / 500W MAX
  • 4 Ohm
  • Frekvensomfång: 70-9.000 Hz
  • Känslighet: 95 dB
  • 2" (50.8 mm) talspole
  • Ferritmagnet (30 Oz)
  • Vattentålig papperskon
  • Säljs styckvis

Mer tryck i framljudet

Med en 10-tummare i framljudet får du mer midbas-känsla än vad mindre element kan leverera. Det ger en tydligare punch i musiken och gör att systemet känns mer direkt, särskilt när du vill spela högt utan att framljudet känns tunt.

Byggd för volym och bilmiljö

Den större 2" talspolen är gjord för att hantera värme och belastning när du pressar på. Konen i vattentåligt papper är ett praktiskt plus i installationer där fukt och temperaturväxlingar är en del av vardagen.

Ljud från Recoil

Sedan 2004 har Recoil haft en enkel drivkraft: att pressa varje produkt så långt det går och maxa hur mycket prestanda som faktiskt går att få ut. Med över 50 års erfarenhet bakom utvecklingen och full kontroll över design och konstruktion finns kunskapen för att göra det möjligt. Recoil bygger slutsteg, högtalare, midbasar, DSP och tillbehör för dig som inte nöjer dig med “okej”. Här handlar det om mer effekt, mer kontroll och mer upplevelse, utan onödigt krångel och med en schysst prislapp.

Specifikationer

Storlek: 10"
Effekttålighet: 250W RMS / 500W MAX
Impedans: 4 Ohm
Frekvensomfång: 70 Hz till 9.000 Hz
Känslighet: 95 dB
Talspole: 2" (50.8 mm)
Magnet: Ferrit (30 Oz)
Konmaterial: Vattentålig papperskon

Hitta mer produkter från Recoil

Specifikationer

Tillverkare: Recoil
Storlek: 10
Effekt (RMS): 250
Högtalartyp: Mellanregister
Effekttålighet MAX: 500
Frekvensomfång: 70-9.000
Känslighet: 95
Impedans: 4
Monteringsdjup: 92.4
Monteringshål: 232.5
Enhet: Säljs styckvis

Manualer & dokument

Tillbehör

Auto-Connect dämpning av bildörr, startkit
Auto-Connect dämpning av bildörr, startkit
298 kr
1-4 arbetsdagar
Auto-Connect Master Installer Kit
Auto-Connect Master Installer Kit
298 kr
1-4 arbetsdagar

Omdöme

0 0 (0)
Betyg
Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsändare.

Den här produkten har inga recensioner.

Visa mer Visa mindre

Paket med Recoil MS10-4, 10" SPL-midbas/mellanregister

RÄTT LJUD TILL RÄTT BIL!

Vi har modellanpassade lösningar till mängder av bilar och bilmodeller. Hitta det rätta ljudet till just din bil!

Liknande produkter

Se mer

Liknande produkter

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.