DS18 MRX2 är en robust och kraftfull marinhuvudenhet som kombinerar prestanda och precision för fordon som lever nära vatten och äventyr. Med dubbla ljudzoner, högre uteffekt och uppgraderad Bluetooth 5.0-anslutning är den skapad för båtägare och offroad-entusiaster som kräver både kontroll och kvalitet. Dess 4 V förstärkarutgångar säkerställer en ren och kraftfull signal till externa slutsteg, och den tåliga konstruktionen med Gorilla Glass och IP65-skydd står pall för sol, salt och stänk, dag efter dag.
- Marinstereo
- 3" LCD-display (Gorilla Glass)
- USB-, AUX- och Bluetooth 5.0-anslutning
- 2 zoner med oberoende styrning
- 4x15 W RMS i 4 Ohm, 4x25 W RMS i 2 Ohm
- 2 par lågnivåutgångar med 4 V (front/rear/sub)
- IP65-klassificerad med UV- och saltresistens
- RGB-belysta knappar med 7 färger
- AM/FM/WB-radio med presets
DS18 MRX2
MRX2 är byggd för båtar, UTV:s, golfbilar och offroadmaskiner. Den vattentåliga IP65-designen, Gorilla Glass-skärmen och den UV-resistenta fronten gör den redo för alla miljöer, oavsett om det handlar om regn, salt eller solsken.
Bluetooth 5.0, USB och AUX ger flera sätt att spela din musik. Strömma direkt från telefonen, anslut ett USB-minne upp till 64 GB eller koppla in med kabel.MRX2 kan driva ett komplett ljudsystem med 4 V lågnivåutgångar för front, rear och subwoofer. De dubbla RCA-zonutgångarna gör det möjligt att dela ljudet mellan två zoner. Justera nivåer, fade och subnivå tills det låter precis som du vill.
Stereon levererar 4x15 W RMS vid 4 Ohm eller 4x25 W RMS vid 2 Ohm. Det räcker gott för att driva enklare högtalare direkt, men MRX2 kommer verkligen till sin rätt tillsammans med externa slutsteg via sina RCA-utgångar. Lyssna på AM/FM/WB-radio med förvalda stationer och automatisk tidsynk via CT. Justera bas, diskant, balans, fade, EQ-lägen och sub-crossover direkt från den tydliga bakgrundsbelysta skärmen med upplysta knappar som syns även i mörker.
Den amerikanska ljudupplevelsen
När det kommer till stort och bombastiskt ljud, då är DS18 en sann kraft att räkna med. Pionjärer med en blygsam start i södra Florida som över åren blivit en global närvaro. I hjärtat av DS18 ligger en passion och en kultur som verkligen värdesätter ljud - som de själva säger: “we like it LOUD!". Denna passion har drivit företaget att ta fram över 200 unika produkter årligen. DS18:s olika produktlinjer, som sträcker sig från högtalarelement och baslådor till marint ljud, designas helt och hållet i USA - amerikansk ingenjörskonst när den är som allra bäst!
Specifikationer
Effekt: 4x15W RMS (4Ω) / 4x25W RMS (2Ω)
Maxeffekt: 4x50W (2Ω)
Spänning: 10.5–16V
Lågnivåutgångar: 4V (Front/Rear/Sub)
Ingång: L+R RCA (AUX)
EQ: 2-bands med presets
Zonstyrning: 2 oberoende zoner
Skärm: 3" LCD, Gorilla Glass, 7 färger
Vattentålighet: IP65, UV- och saltresistent
