Laddar
Spara
Artnr: SETMADB1212PKT16
0 0

GAS MAD B1-212 med GMA152BTR, MAD X1-högtalare & slutsteg

Sugen på att uppdatera ljudet i bilen med 2x12" baslåda, ny stereo och nya högtalare?
Erbjudandet gäller t.o.m:
4498 kr







Antal:

Lagerstatus
Leverans:
Beräknad åter i lager
Fri frakt över 1000kr*
*ej hem/pall-leverans
Fri Support ingår alltid
Snabba leveranser
Kort, Klarna och Swish

Beskrivning

Otroligt prisvärt helhetspaket med grym 2x12" baslåda, slutsteg och den extremt populära Bluetooth-bilstereon GAS GMA152BTR - samt de välspelande GAS MAD X1-högtalarna!

Om du inte bytt stereo tidigare i bilen, se till att kolla in Vad passar i min bil för att se vad som behövs för att uppgradera!

GAS MAD B1-212 är en baslåda med en grym design, fantastiskt pris och tight bas. I lådan hittar du två av de spelglada baselementen MAD S1-124. För maximal "bang for the buck" är lådan portad! Fyra plastfötter medföljer även med möjligheten att rikta lådan neråt.

  • Portad baslåda med två 12" baselement
  • 600W RMS / 1200W MAX
  • 2 Ohm
  • Använd de medföljande fötterna för att rikta lådan nedåt
  • Kaxig GAS MAD-design
  • 40 Hz avstämning (F3: 47 Hz)

Söker du en baslåda med tight och rapp bas?

Då är detta en baslåda för dig! Den snyggt dekorerade och stabila lådan tillverkas av 15mm MDF som täckts med svart filtmatta. Lådorna är internt stagade för extra stabilitet! Två Snygga skyddande galler, med unik A-design, medföljer. Om du vill skydda baslådan ytterligare medföljer fyra stycken plastfötter som gör det möjligt att rikta baselement nedåt - detta ger extra basstöd och några extra decibel, helt gratis!

GAS MAD A1-500.1 är lösningen för dig som vill fylla bilen med härlig bas - utan att behöva krossa spargrisen! Oavsett om du bara vill ge det lägre frekvensregistret en rejäl knuff åt rätt håll eller ska stå på en parkering och spela, kommer detta slutsteg att imponera! Förstärkareffekten ligger på 500W RMS i 1 Ohm och det variabla delningsfiltret för subsonic och lågpass gör det möjligt att få full kontroll över hur baslådan ska spela!

  • 500W RMS i 1 Ohm
  • 370W RMS i 2 Ohm
  • 230W RMS i 4 Ohm
  • Kaxig design
  • Riktigt bra ljud
  • Klass D
  • Högnivåingång med autostart
  • RCA-utgång, för smidig vidarekoppling till annat slutsteg
  • Bass remote medföljer
  • CLIP-indikator

GAS GMA152BTR är en prisvärd Bluetooth-stereo i ett lätthanterligt format med stöd för handsfree-samtal och 2 par lågnivå. En smidig fjärrkontroll medföljer även i kartongen. Ett härligt tillägg är älskade finesser som valbar belysning och RDS!

  • Kort chassi
  • Valbar belysning
  • 4x50W
  • FM-radio med RDS
  • Ingång för SD-/MMC-kort
  • 2 par lågnivåutgångar
  • USB, AUX & Bluetooth
  • Extern mikrofon till handsfree ingår
  • Fjärrkontroll medföljer
  • Bluetooth 5.0

OBS! Stereon är ej kompatibel med rattstyrning.

Bygg ut ljudet efter smak och tycke

Vill du bygga ut ditt ljudsystem är det inga problem! På baksidan av GMA152BTR hittar du 2 par lågnivåutgångar som kan användas till att koppla in en extern baslåda och ett tvåkanalssteg till ett framsystem eller för att driva en raggarplanka? Eller varför inte driva hela bilens system med ett välspelande fyrkanalssteg?

GAS MAD X1 är koaxialhögtalare som sätter fart på ljudet i bilen! X1-serien består av ett par högtalare med hög effekttålighet, smarta designval och en galet kaxig design. Tack vare (bland annat) en högre känslighet får du ett ljud som med råge slår bilens originalhögtalare.

  • GAS MAD X1-44 - 50W RMS / 100W MAX, 4 Ohm, 87 dB känslighet
  • GAS MAD X1-54 - 60W RMS / 120W MAX, 4 Ohm, 88 dB känslighet
  • GAS MAD X1-64 - 70W RMS / 140W RMS, 4 Ohm, 90 dB känslighet
  • GAS MAD X1-694 - 100W RMS / 200W RMS, 4 Ohm, 92 dB känslighet

Om du tänkt byta ut ett par slitna originalhögtalare kommer X1-serien vara ett stort kliv uppåt rent ljudmässigt. Detta tack vare bra känslighet, vilket är särskilt bra för dig som tänkt driva högtalarna på bilstereon. Givetvis går det även att koppla till ett slutsteg för ett än mer bombastiskt resultat!

Särskild vikt har lagts på att arbeta fram högtalare som kan prestera till det yttersta trots ett fantastiskt pris. GAS har fyllt X1-serien med högkvalitativa lösningar. Diskanten är en stor del av ljudbilden och där de tagit fram en imponerande 13mm PEI-diskant. Spelglatt är bara förnamnet, med rena och klara toppar! Tack vare en waveguide så förbättras ljudspridning och återgivning - även i ljudbyggen där man varit lite kreativ med placeringen.
Hitta mer produkter från GAS Audio Power

Omdöme

0 0 (0)
Betyg
Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsändare.

Den här produkten har inga recensioner.

Visa mer Visa mindre

Paket med GAS MAD B1-212 med GMA152BTR, MAD X1-högtalare & slutsteg

RÄTT LJUD TILL RÄTT BIL!

Vi har modellanpassade lösningar till mängder av bilar och bilmodeller. Hitta det rätta ljudet till just din bil!

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.