Laddar
Spara 2000 kr

Paketlösning!

Artnr: SETM65PKT30
0 0

Dynavoice Challenger M-65 & W120 2.1 högtalarpaket, svart

Prisvärt och spelglatt 2.1-system från Dynavoice som gör sig utmärkt i vardagsrummet!
Erbjudandet gäller t.o.m:
7998 kr / 5990 kr
7990 kr

Antal:

Lagerstatus
Leverans:
Beräknad åter i lager
Fri frakt över 1000kr*
*ej hem/pall-leverans
Fri Support ingår alltid
Snabba leveranser
Kort, Klarna och Swish

Beskrivning

Prisvärt och imponerade 2.1-system som bland annat gör sig utmärkt i vardagsrummet och är, tillsammans med en bra förstärkare, ett svårslaget alternativ! Challenger-högtalarna levererar ett stort och energiskt ljud, som ger filmer och spel ett helt nytt liv och subwoofern System One W120 ger de lägsta frekvenserna i registret en extra knuff och tar upplevelsen till nästa nivå. 

Dynavoice Challenger M-65 EX v4 är en mycket omtyckt golvhögtalare och en av firmans absoluta storsäljare, som numer är inne i sin 4:e generation. Diskant och de båda mellanregister-elementen spelar i en D´Appolito-konfiguration, som ger en mer exakt ljudbild. De dubbla 6.5" basarna borgar för en djup och slagkraftig återgivning i de lägre registren.

  • Reslig 3-vägs konstruktion med hela fyra bakåtriktade basportar
  • Hög känslighet på 93 dB
  • Dynavoice X-Change ger dig möjligheten att justera mellanregistret efter eget tycke
  • Guldpläterad Bi-wiring/Bi-amping terminal

"Även om det är lätt att glömma i stridens hetta så har vi jämfört Dynavoice-systemet med åtskilligt dyrare konkurrenter. Och de måste sägas klara sig imponerande väl. Ljudmässigt är M-65 och kompani lika exakta och detaljerade som testets bästa, men har ett stort, kraftfullt ljud med massvis av bas som är väldigt lätt att tycka om. Speciellt med film, som favoriserar lite extra tryck och volym, lyckas Dynavoice fint tack vare de stora och potenta fronthögtalarna"
Ljud&Bild, som testade Challenger M-65 EX 5.0 kit


Challenger M-65 har sedan första generationen lanserats varit en av Dynavoice´s storsäljare. Modellen har blivit uppgraderad i flera steg och nu är man inne i version 4. Det som skiljer mellan denna och den föregående upplagan är enbart designen, för när det gäller ljudet har man inte lyckats hitta något att förbättra.

System One W120 är en extremt prisvärd och kraftfull aktiv subwoofer, med en byggkvalitet som får konkurrenterna att darra. Med ett nyutvecklat slutsteg, en förbättrad basport-teknik och ett 12" element med enastående prestanda, så har den här baslådan en återgivning som lämpar sig lika bra för musik som till film. Slutsteget lämnar 150 Watt kontinuerligt vilket ger en extremt god kontroll. Man har valt klass A/B-tekniken för att den låter bäst i klassen. Med både låg- och högnivå-ingångar kan basen kopplas med alla förstärkare - stereo som hemmabio!

  • Aktiv subwoofer bestyckad med ett långslagigt 12" element med RPC-kon (Reinforced Paper Cone)
  • Kraftfullt Klass A/B-slutsteg på 150 Watt RMS, 300 Watt peak
  • Variabel delning mellan 35 till 150 Hz
  • Bakåtriktad HC (Horn Curved) slot-port ger lägre distorsion och bättre luftflöde
  • Auto on/off-funktion
  • Har både lågnivå och högnivå-ingång
  • Spelar linjärt ner till 30 Hz - räkna med att få rätt muller till filmeffekterna
  • Exemplarisk byggkvalitet med en vikt på hela 22.6 kg
  • Tyggaller med gummi/metall infästning
  • Stabila gummifötter
  • Designad och helt utvecklad i Sverige!
Hitta mer produkter från Dynavoice

Tillbehör

System One Banankontakter 4-pack
System One Banankontakter 4-pack
98 kr
Tillfälligt slut

Omdöme

0 0 (0)
Betyg
Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsändare.

Den här produkten har inga recensioner.

Visa mer Visa mindre

Paket med Dynavoice Challenger M-65 & W120 2.1 högtalarpaket, svart

RÄTT LJUD TILL RÄTT BIL!

Vi har modellanpassade lösningar till mängder av bilar och bilmodeller. Hitta det rätta ljudet till just din bil!

Liknande produkter

Se mer

Liknande produkter

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.